Laz Böreği

Laz Böreği
16 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.258 kez okundu.

Sponsorlu Bağlantılar

Gerekli Malzemeler:
1 Adet yumurta
1 Çay bardağı sıvıyağ
2 Çay bardağı süt
1 Çay kaşığının ucu ile kabartma tozu
Aldığı kadar un
Hepsi yoğurularak kulak memesi kıvamında hamur yapılır ve 8 bezeye ayrılır. Baklava yufkası inceliğinde (şöyle diyelim arkasından gazete okunabilir incelikte) açılır.
Kreması:
2 kg Süt
3 Adet yumurta
1 Su bardağı un
2 Su bardağı şeker
Orta sıcaklıkta ateşte sürekli karıştırarak krema yapılır. Krema diğer kremalar gibi pişirilmiyor, tabiri caizsei ile parmak yanmayacak kadar olduğunda (diğer kremalar gibi göz göz olmuyor) altı kapatılır hiç üzeri kaymaklanmadan ve soğumadan börek hazırlanır.

Laz Böreği Tarifi:
Fırını 220 derecede önceden ısıtalım. Açılan yufkaların 4 tanesi aralarına eritilmiş tereyağ sürülerek tepsiye yerleştirilir. (Yufkalar tepsinin etrafından sarkmalı, kesmeyin)Arasına hazırlanan krema aktarılır. Bu aşamada krema tepsiye aktarılırken yufkaların yırtılmaması için, bir kaşığın tersini tutarak, hızını kestik.
Tepsiye aktarılan muhallebinin üzerine 1 kaşık toz şeker ve 2 kaşık yoğurt gezdirilir. bu kadar güzel oluşunun nedeni de bu sanırım.kalan 4 yufkada ayni şekilde aralarına eritilmiş tereyağ gezdirilerek, üzerine sırası ile konulur.Tepsinin üzerine tereyağ gezdirilerek, önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 40-45 dakika pişirilir.
Daha sonra fırının sadece alttan ısıtması sağlanarak yaklaşık 10 dakika altı pişirilir. (Üzeri çok çabuk kızarıyor, altını bir süre daha pişmesi gerekiyor)Fırından çıkarılır ve yanlardan sarkıtılan yufkalar kesilir.
Not : Dileyen kremanın üzerine karabiber ekleyebilir. Yöre özelliği.

1 Su bardağı toz şeker
1 Kaşık tereyağ (parlaklığını sağlamak içinmiş)
1 Su bardağı su
Şeker ve yağ su ile eritilerek bir taşım kaynatılır. Fırından çıkarılan Laz böreğinin üzerine kaşık ile gezdirilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git